جهاد تبیین تحت قوانین امر به معروف و نهی از منکر است.»

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: عرصه جهاد مانند حوزه امر به معروف و نهی از منکر است. زیرا با چارچوب و اصول آن همخوانی دارد.

سید حسین سید موسوی در گفت وگو با ایسنا، درباره فواید جهاد و تبیین شبهات مختلف در جامعه و لزوم توجه به آن اظهار کرد: مقام معظم رهبری از واژه جهاد و تبیین استفاده کردند. کلمه جهاد در فرهنگ دینی و حتی در آداب و رسوم اجتماعی به فعالیت های عمومی اطلاق می شود که محدود به سن، موقعیت اجتماعی و طبقات خاص نیست و هر فرد توانمندی می تواند به فعالیت های جهادی بپردازد. امروز ۴۴ سال از انقلاب اسلامی و نزدیک به ۳۸ سال از پایان دفاع مقدس می‌گذرد. اما مشکلات اقتصادی یکی از معضلات جامعه ماست. علاوه بر این، به نظر من، دشمنان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران، توقعاتی را در جامعه ایجاد می کنند.

وی افزود: در واقع دشمنان ابتدا جنگ نظامی را با ایران ایجاد کردند که نتیجه مطلوب را نگرفت. پس جنگ اقتصادی راه انداختند و باز هم نتیجه ای نگرفتند. بنابراین وارد فضای فرهنگی شدند که مقام معظم رهبری آن را هجمه و کمین فرهنگی نامیدند. فکر می کنم جهاد تبیین هم در محدوده یک شبیخون فرهنگی قرار می گیرد.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به چالش کشیدن همه شعائر انقلاب یکی از معضلاتی است که امروز با وجود شبکه های اجتماعی مختلف در جامعه به وجود آمده است. به عنوان مثال، این سوال که چرا ما درگیر دنیا هستیم یکی از موضوعات مطرح شده است. در حالی که چنین رویکردی وجود ندارد، باید روشن شود که ما به دنیا متعهد نیستیم، بلکه فقط به آمریکایی ها و اسرائیلی ها متعهد هستیم. در این موارد هم حمله کردند یا در واقع با هم برخورد کردند و ما در حالت دفاعی هستیم.

سید موسوی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شبهات دیگری نیز در زمینه های مختلف مانند حضور در لبنان، سوریه و عدم ارتباط با آمریکا و… وجود دارد که باید برای نسلی که انقلاب را تجربه نکردند شناسایی شود. و دفاع مقدس». علاوه بر این، توقعات جامعه نیز افزایش یافته و تغییر در زندگی مردم در کنار مشکلات اداره جامعه، شبهه هایی را نسبت به اصول نظام جمهوری اسلامی ایجاد کرده است و این هدفی است که دشمنان دنبال می کنند.

وی گفت: بنابراین به نظر من مقام معظم رهبری توضیحاتی را در این خصوص ارائه کردند، زیرا شبکه های اجتماعی بستری را فراهم کرده اند که هر فردی در هر موقعیت و فضایی بتواند به همه اطلاعات حتی اطلاعات نادرست دسترسی داشته باشد. در این زمینه دشمنان نیز دروغ را تکرار می کنند تا جایی که مورد قبول عموم قرار می گیرد. بنابراین برای رفع شبهات، روشن شدن شبهات و اطلاعات غلط ضروری است. در غیر این صورت حمایت از جمهوری اسلامی کاهش می یابد و این هدفی است که دشمنان دنبال می کنند.

جهاد تبیین تحت قوانین امر به معروف و نهی از منکر است.»

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی افزود: حتی گاهی در بین گروه های خودمان هم این عدم توضیح وجود دارد. بنابراین در فضایی که جایگاه متهم و شاکی تغییر کرده است و نسل جدید از این وضعیت اطلاع چندانی ندارند، روشن شدن موضوعات مختلف ضروری است.

سید موسوی افزود: من معتقدم اولین وظیفه اصول دستورات دینی سامان دادن به زندگی دنیوی انسان است و با سامان دادن به زندگی دنیوی، آخرت نیز متناسب با آن ایجاد می شود. در زمینه دین و عقیده، شبهات زیادی وجود دارد که در حوزه اعتقادی، روشن شدن مسائل و مسائل ضروری است. اما به نظر من نوک پیکان همه این شبهات، حکومت اسلامی، جمهوری و اسلام گرا بودن است.

گفت: اینجاست که گاهی دفاع به صورت نامناسب انجام می شود. به عنوان مثال، علت وضعیت بد اقتصادی، تقصیر مردم و جامعه است. حتی اگر این پاسخ درست باشد، دادن آن در چنین شرایطی منصفانه نیست. بنابراین تبیین جهاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یک مدرس دانشگاه فردوسی گفت: البته در کنار جهاد تبیینی نیازمند بهبود شرایط زندگی نیز هستیم چرا که شرایط نامناسب اقتصادی به فضاسازی دشمنان کمک می کند. بنابراین به نظر من علت جهاد تبیینی زیرمجموعه تهاجم و شبیخون فرهنگی است.

سید موسوی گفت: از سوی دیگر افرادی که در مرحله اول جهاد را تبیین می کنند باید اطلاعات دقیقی در حوزه مربوطه مانند نظامی، سیاسی و… داشته باشند و رویکرد و دید گسترده و باز داشته باشند. یعنی وارد عرصه جهاد و تبیین تخصصی شوند و از بیان مطالب مشکوک بپرهیزند. در گام دوم این افراد نیز باید مخاطب محور باشند. گاه حتی دریافت‌کنندگان تحصیل‌کرده نیز به طور مبتذل در مورد موضوعات تحقیق می‌کنند و به نوعی راوی هستند و بر اساس گفته‌ها و روایت‌های دیگران، خود را بیان می‌کنند و نتیجه‌گیری می‌کنند. برخی از مخاطبان نیز عقل گرا هستند و نسل جوان را می توان مخاطبان منطقی دانست زیرا استدلال های عقلانی را دوست دارند.

جهاد تبیین تحت قوانین امر به معروف و نهی از منکر است.»

جذب حداکثری در ایجاد اعتماد با مخاطبان جهاد تبیان بسیار مهم است

وی تصریح کرد: سایر دریافت کنندگان تجربه گرا هستند و باید از این طریق با آنها گفت و گو کرد. برخی دیگر شهودی هستند، بنابراین کسانی که جهاد را توضیح می دهند باید مخاطب را کاملا بشناسند و سپس از کلمات متقاعدکننده استفاده کنند. وقتی صحبت از توضیح به میان می آید، معتقدم باید محکم و منطقی صحبت کنید، اما از طرف دیگر، مخاطب نباید احساس کند که شما را به مفاهیم وادار می کنند و باید برای پرسش، انتقاد و چالش، زمینه سازی کنید. لذا این موارد از الزامات جهادی محسوب می شود. بنابراین به نظر من افرادی که نگرش صفر یا صد دارند در تبیین جهاد موفق نیستند.

این مدرس دانشگاه فردوسی ادامه داد: حوزه تبیین جهاد مانند حوزه امر به معروف و نهی از منکر است. به این معنا که در چارچوب و قوانین امر به معروف و نهی از منکر قرار می گیرد. همانطور که در امر به معروف و نهی از منکر صدق می کند، لازم است که به سادگی برگردیم و تحولات جدید و واکنش های متفاوت در موقعیت های جدید و متفاوت نشان دهیم. بنابراین، کسانی که می خواهند راه شفاف سازی جهادی را طی کنند، باید از مستند و صحیح بودن نظرات و اطلاعات اطمینان حاصل کنند.

سید موسوی خاطرنشان کرد: بهترین راه این است که مودب باشیم و توضیح دهیم، به مخاطب شخصیت بدهیم، مخاطب را در نقد باز بگذاریم و احساس تحمیل ایجاد نکنیم. اگر این اعمال مطابق با خواست خداوند نباشد مؤثر نخواهد بود و اگر برای رضای خدا باشد خداوند بر زندگی و عمل حاضران برکت خواهد داد.

وی گفت: تفسیر جذابیت حداکثری مقام معظم رهبری در ایجاد اعتماد بین مخاطبان و مترجمان بسیار مهم است. متاسفانه در شرایط فعلی حداکثر دفع وجود دارد. پیامبر(ص) رحمت جهانیان است و بر این اساس باید برای جلب اعتماد عموم، عرض سینه ایجاد کرد و برای ارتقای وسعت دل، جزم اندیشی فروکش کرد. جزم گرایی به این معنا نیست که باورهای خود را تغییر دهیم، بلکه به این معناست که ما باورهای خودمان را داریم و به انتقاد مردم گوش می دهیم. برای ایجاد اعتماد، مخاطبان نیاز به همدلی دارند و به تدریج در مسیر درست حرکت می کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
خبر مهم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شیر توپی چیست؟ (18)

شیر توپی چیست؟ بال ولو آنها می توانند فشار و بازگرداندن فشار سیستم در بالادست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.