خطر آتش سوزی در کمین جنگل زاگرس / نیاز به تامین تجهیزات آتش نشانی جنگل

[ad_1]

ایران از جمله مناطقی است که با وجود پوشش گیاهی کم، دارای گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و منحصربه‌فردی است. امروزه جنگل های زاگرس نیازمند مراقبت و حفاظت هستند چرا که تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی در اکوسیستم منطقه ریشه دوانده است و آتش سوزی یکی از تهدیدات اصلی حیات این منطقه است.

به گزارش ایسناجنگل‌های زاگرس با تاریخ کهن سال‌هاست در کشور ما خودنمایی می‌کنند و هر درختی در این جنگل‌ها عمر چندین نسل انسان را دارد که ضربه بزند و نابود کند. این فعالیت های انسانی و تغییرات آب و هوایی باعث آسیب هایی مانند آتش سوزی در جنگل ها می شود.

ویژگی های جنگل های زاگرس

با توجه به اینکه تنها 7 درصد ایران را پوشش گیاهی تشکیل می دهد، جنگل ها و منابع طبیعی از ارزش بالایی برخوردار هستند، زیرا این جنگل ها نقش بسیار مهمی در تامین اکسیژن، گیاهان دارویی، حفاظت از آب و تثبیت خاک دارند. باید به عنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی نام برد، زیرا مجموعه جنگلی زاگرس اکوسیستم جمعیتی 10 میلیون نفری است که 50 درصد کل دام های کشور در حوزه زاگرس قرار دارند از 2100 گونه گیاهی خوراکی و دارویی موجود در طبیعت. در منطقه زاگرس حداقل 470 گونه از این گونه به عنوان خواص دارویی به ثبت رسیده و دارای امکانات علمی و تحقیقاتی در آزمایشگاه است و همچنین جنگل های زاگرس 40 درصد آب شیرین تولیدی کشور را تامین می کند. جنگل های بلوط یکی از ویژگی های این اقلیم است.

سالانه 18000 هکتار از مناطق طبیعی تحت تاثیر آتش سوزی قرار می گیرد

به گفته مسعود منصور، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در 10 سال گذشته میانگین مساحت منابع طبیعی متاثر از آتش سوزی سالانه 18 هزار هکتار بوده و میانگین آتش سوزی در جنگل ها و مراتع نیز 2000 مورد در هر سال برآورد شده است. سال

جنگل‌های زاگرس در سال‌های اخیر بارها دچار آتش‌سوزی شده است که برخی از آن‌ها رایج بوده و انتقاداتی را نسبت به فعالیت‌های سازمان جنگل‌ها به دنبال داشته است.

شدت، شدت و گستردگی آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع زاگرس در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و ترمیم آتش‌سوزی‌هایی با این شدت در جنگل‌هایی مانند زاگرس که به دلایل مختلف از جمله کشاورزی، دام‌های مازاد و تلفات وارد شده است. ظرفیت بازسازی، که پذیرش آن بسیار سخت است. لازم به ذکر است که جنگل های زاگرس به دلیل زادآوری محدود و کم جزو جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده هستند.

در هنگام آتش سوزی فقط درختان خشک و درختان پوشیده از آفات از بین می روند

آتش سوزی در جنگل های زاگرس تاثیر منفی بر اکوسیستم منطقه دارد. اما در این زمینه بین برخی مسئولان و کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته سرهنگ رضا اکبری فرمانده تیم حفاظت سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوزه آبخیزداری کشور در آتش سوزی جنگل ها فقط درختان خشک و آسیب دیده به طور کامل از بین می روند اما درختان زنده از بین نمی روند اما هادی کیادلیری – دبیر کل کشور دفتر – معتقد است: آتش سوزی آسیب بسیار جدی به اکوسیستم های جنگلی وارد می کند و نمی توان گفت در این بین فقط آفات و درختان خشک از بین می روند.

وی همچنین بیان می کند: آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه منطقه زاگرس حتی اگر سطحی باشد و آسیب کمتری به درختان وارد کند، تمامی نهال ها، پوشش گیاهی و جانوران منطقه را از بین می برد که از بین رفتن آن، کل اکوسیستم را از بین می برد. او آن را انجام می دهد.

رحیم ملکونیا کارشناس جنگلداری و مدرس دانشگاه لرستان گفت: بخشی از اقتصاد، تنوع زیستی و آب کشور به جنگل های زاگرس بستگی دارد. زیرا در این جنگل ها به غیر از آتش سوزی عوامل تخریب زیادی وجود دارد که احیای جنگل را با مشکل مواجه می کند. علاوه بر این، در صورت احیای جنگل و کاشت و کاشت نهال، سال ها طول می کشد تا درخت از خدمات اکوسیستمی خود بهره مند شود.

اقدامات انجام شده برای تامین تجهیزات و مبارزه با آتش سوزی جنگل ها

با توجه به اهمیت حفاظت از جنگل های کشور، اقداماتی برای پیشگیری و اطفای حریق انجام شد. به گفته اکبری، اطفاء حریق را هم به صورت هوایی و هم زمینی انجام می دهیم. ما با 30 هلیکوپتر و دو هواپیما با 40 هزار لیتر آب عملیات اطفای هوایی انجام می دهیم و از 12 بالگرد به 30 بالگرد رسیده ایم. طی سه سال گذشته 100 هزار تجهیزات آتش نشانی در اختیار یگان های امنیتی قرار گرفته است و 10 هزار مورد در 1400 مورد تحویل داده شده است که آخرین مرحله آن 23 اسفند است.

نکته قابل توجهی که فرمانده سازمان حفاظت از منابع طبیعی و حوضه های آبخیز تاکید کرد این است که با افزایش بارندگی های زمستانی و انبوه پوشش گیاهی باید شاهد افزایش آتش سوزی در تابستان باشیم. بنابراین پیشگیری از آتش سوزی با پیش بینی های لازم و تهیه و تجهیز تاسیسات و تجهیز مخازن آب در مناطق بحرانی حائز اهمیت است.

ورودی دولت برای تامین تجهیزات کافی آتش نشانی و اطفای حریق

با عنایت به نقش مهم زاگرس برای اکوسیستم کشور، در تاریخ 2 اردیبهشت 1401 محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه جنگل های زاگرس یادآور شد که متأسفانه در هر دو منطقه با مشکل آتش سوزی مواجه هستیم. شمال و در زاگرس. جنگل‌ها تقویت مرکز پایش جنگل‌ها در این مناطق تاکید شد: باید ابزار و تجهیزات لازم را برای حمایت از برنامه‌های آتش‌سوزی و پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها با مشارکت وزارت کشور، دفاع و سایر دستگاه‌های مسئول فراهم کنیم.

به گزارش ایسنابا توجه به بارندگی و بارش برف در کشور و رشد پوشش گیاهی و مراتع طبیعی، آغاز فصل گرما و وزش بادهای گرم نیز احتمال آتش سوزی در جنگل ها را افزایش می دهد، بنابراین همانطور که معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد، قابل انتظار است. مرکز پایش جنگل های زاگرس باید هر چه سریعتر ایجاد و تجهیزات لازم برای پیشگیری و اطفای حریق فراهم شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
خبر مهم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شیر توپی چیست؟ (18)

شیر توپی چیست؟ بال ولو آنها می توانند فشار و بازگرداندن فشار سیستم در بالادست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.